Tänään on maanantai 24. heinäkuuta 2017

In english    Sivukartta    Etusivulle

SYYSNÄYTTELY JYVÄSKYLÄ 17.10.2010

LAPINPOROKOIRAT

UROKSET:

Tuomari:

Saara Sampakoski

Pentuluokka 5-7 kk

1. KP PU1-PENTU VSP-PENTU Suukkosuun Lapin Loitsu
2. - Suopunkitytön Pienarin Mustaruuti
POIS Kielapihkan Manasse

Pentuluokka 7-9 kk

1. Pihlajamäen Intomieli
POIS Pihlajamäen Ilmarinen

Tuomari:

Maija Mäkinen

Junioriluokka

ERI 1 Mikälie Öö Aapise Lairas
EH 2  Poropeukalon Sokeri-Jussi
EH 3  Taivaantulen Nippe
H       Cossak's Iceic Imanuel
H       Hallanevan Laukkaneilikka
H       Taivaantulen Niilo

Nuorten luokka

EH 1  Kirjokannen Hurtti Ukko
H       Kielapihkan Pronssisolki
H       Kirjokannen Sven Tuuva
T        Kuunkajon Shamaanin Aarre
T        Kuunkajon Shamaanin Voima

Avoin luokka

ERI 1 PU1 ROP SERT BIS 1 Suukkosuun Shamaani
ERI 2 VASERT Kuurakuonon Onnensoturi
ERI 3 Stablehills Rakuuna
ERI 4 Nelivedon Markiisi
EH     Illerströmmens Pipare
EH     Rocket
EH     Tuhkavuorten Ukkosruhtinas
H       Dievaslas Boragas
H       Karasu Dovtta
H       Kuunkajon Korvenkontio
H       Milo

Valioluokka

ERI 1 PU3 Illerströmmens Mink
ERI 2 Miehtebiekka Sellosoolo
ERI 3 Aikamerkin Muskotti
ERI 4 Aikamerkin Pippuri
EH     Kuunkajon Koskenhaltia
EH     Tinttaraisen Kasmatti
EH     Wauhtiwelhon Bekko
POIS  Lakkanevas Beana Birka

Veteraaniluokka

ERI 1 PU2 VSP-VET Kivimannun Sakke-Staalo
ERI 2 PU4 Benjami
ERI 3 Hukkaperä Virkku

 

NARTUT:

Tuomari:

Saara Sampakoski

Pentuluokka 5-7 kk

1. KP PN1-PENTU ROP-PENTU BIS PENTU 2 Suukkosuun Riemun Riimi
2. - Suukkosuun Lemmen Loru
3. - Suukkosuun Outan Oodi
4. - Suopunkitytön Pienarin Tulityttö
-     Kielapihkan Ursula
-     Pilvipolun Malja Aamulle

Pentuluokka 7-9 kk

1. Sirri
POIS Tietysti Pohjantyttö

Tuomari:

Maija Mäkinen

Junioriluokka

ERI 1 Pihlajamäen Hilja Maitotyttö
EH 2  Tuhkavuorten Merikorento
EH 3  Nequam Nanihas
EH 4  Mikälie Öö Totanoin
H       Chevrott's Darri
H       Mökötuvan Yön-Uudi
H       Nequam Neilihkka
H       Poropeukalon Syvä Taivas

Nuorten luokka

ERI 1 Tuhkavuorten Hankilaulu
ERI 2 Hagassessan Vilja
EH 3  Kuurakuonon Revontulenloimu
EH 4  Karhukallion El Estefan
H       Suopunkitytön Vuojessuoppuu
H       Tuhkavuorten Hallanvaara
T       Aistiharhan Ruska Usva
T       Hallanevan Lapinkirvinen
POIS  Pakkashelmen Njalla
POIS  Tuhkavuorten Heinäkaste

Avoin luokka

ERI 1 PN1 VSP SERT FI MVA Stablehills Reseda
ERI 2 PN4 VASERT Kuurakuonon Revontulenroihu
ERI 3 Kuurakuonon Onnenapila
ERI 4 Viehkis Aavikko
ERI    Kuunkajon Aallonvälke
ERI    Taikarummun Boheeminoita
EH     Falokas Aamun Valo
EH     Nelivedon Kaunis Veera
EH     Taimi
H       Hagassessan Balezzia
H       Kaira
H       Kuunkajon Aava Ulappa
H       Kuurakuonon Quuran Taika
H       Louhi
H       Pihlajamäen Duhkatassu
H       Sagaberran Nevanneito
T        Miehtebiekka Opaali
T        Taikarummun Boheeminäkijä
T        Tuhkavuorten Utuhuntu

Valioluokka

ERI 1 PN2 Lumiturpa Taikatalvi
ERI 2 Wauhtiwelhon Burlikka
ERI 3 Lumiturpa Hertta
ERI 4 Hukkaperä Alli
ERI    Fjällfarmens Jalokivi
ERI    Hattivatin Zelda
ERI    Miehtebiekka Sokeritassu
EH     Kuunkajon Korvenhenki

Veteraaniluokka

ERI 1 PN3 ROP-VET BIS VET 1 Tuulenkuun Cuutamosonaatti
ERI 2 Viehkis Voutilainen
ERI 3 Tuulenkuun Cuutamon Cajo
ERI 4 Kivimannun Konnanulpukka
EH     Viehkis Vanamo
POIS  Lumiturpa Hallantuoma

Kasvattajaluokka

1. KP ROP-KASV BIS KASV 2 Kuurakuonon Kennel
EI ES. Kuunkajon Kennel
EI ES. Tuhkavuorten Kennel

Jälkeläisluokka

1. KP ROP-JÄLK BIS-JÄLK 1 Kivimannun Sakke-Staalo
EI ES. Tuulenkuun Cuutamon Cajo

 

Sivun alkuun

SUOMENLAPINKOIRAT

Tuomari:

Saara Sampakoski

UROKSET:

Pentu luokka 5-7 kk

1. KP PU1-PENTU VSP-PENTU Barffas Páhkka
2. KP Ruskahallan Erkko
3. KP Peikkovuoren Xensaatio
4. KP Peikkovuoren Xakara
-        Arox
-        Mustinkulman Beckham
POIS  Piiparipojan Larkin

Pentu luokka 7-9 kk

1. KP PU2-PENTU Dagolas Quumakalle
2. - Dagolas Rakkaani Mun

Tuomari:

Hannu Talvi

Junioriluokka

ERI 1 Tulettaren Cummitus
ERI 2 Jäkäläkummun Ällintälli
ERI 3 Viksalan Condor
ERI 4 Fihtolas Egotrippi
EH     Tulettaren Castanja
H       Bombastic Tihulainen
H       Cantavia Juolukanvarpu
H       Dimolin Revontulten-Poika
H       Eisenfast Lumikenkä
H       Seitakeron Yrjänä
H       Vanilla's Honey Chili
POIS  Anana´s Ilonsanoma
POIS  Fihtolas Firefox

Nuorten luokka

ERI 1 Dagolas Oiva Jätkä
EH 2  Dagolas Naavaparta
EH 3  Tiehpi Kaarneenmarja
EH 4  Nennikka Baján-Boska
H       Dagolas Naavan Nukka
H       Kastanjan Shamaani
POIS  Bearvvis Taikamatka

Avoin luokka

ERI 1 PU4 SERT Ruskahallan Drufus
ERI 2 Thunder
ERI 3 Kuus'eikan Kaarnikka
ERI 4 Kirpa's Buuha-Pete
ERI    Barffas Hear'ra
ERI    Hiekkaniemen Donjuan
ERI    Lumikummun Lapinleimu
ERI    Shacal Jokeri
ERI    Teelikamentten Lumiukko
EH     Dagolas Extreme
EH     Mysmarin Iikka
EH     Paukapää Eldorado
EH     Peikkovuoren Fillatassu
EH     Taapanterin Herra Hopsu
H       Kiv'mään Api
H       Lumiturpa Pate
H       Oravariihen Bate
H       Pörröhännän Armas-Aaretti
T       Nutukas Skutsi
POIS Tachetee Cuklaati

Käyttöluokka

ERI 1 Lecibsin Kultakuono

Valioluokka

ERI 1 PU1 ROP BIS 2 Cimulin Tittelintuure
ERI 2 PU2 Lumiturpa Api
ERI 3 Firepower Casanova
ERI 4 Lumiturpa Eppu
ERI    Hiidenlahden Tiko
ERI    Lapinpeikon Guuma Galle
ERI    Lapinpeikon Huoleton Hippi
ERI    Lapinpeikon Ikiomairtokarva
ERI    Lumiturpa Otso
ERI    Pakkasukon Onni
ERI    Peikkovuoren Epeli
ERI    Staalon Åregano
ERI    Turnukan Beikko
ERI    Turnukan Zulo
POIS  Peikkovuoren Mettänpeikko

Tuomari:

Saara Sampakoski

Veteraaniluokka

ERI 1 PU3 VSP-VET Hiekkaniemen Yömyyrä
ERI 2 VASERT Sydäntalven Idylli
EH 3  Utu-Luodon Akhilleus
EH 4  Salvastin Ukko-Rölli
EH     Fihtolas Waterloo
POIS  Kuus'eikan Poppamies

 

NARTUT:

Tuomari:

Saara Sampakoski

Pentuluokka 5-7 kk

1. KP PN1-PENTU ROP-PENTU BIS PENTU 1 Peikkovuoren Xumuturkki
2. KP Terhakan Hallalas
3. KP Terhakan Halihit
4. KP Terhakan Haliidus
-        Barffas Persilja
-        Kulkuselän Kipakka
-        Mustinkulman Bikkumusta
-        Mustinkulman Birttihirmu
-        Terhakan Hutkalas

Pentuluokka 7-9 kk

1. KP PN2-PENTU Peikkovuoren Wanda
2. KP Peikkovuoren Whiskey
3. KP Vanilla´s Honey Darling
4. KP Peikkovuoren Wonderful
-        Dagolas Qultsi
-        Routa-ajan Erityinen
POIS  Vuohiniityn Aamu-Usva

Tuomari:

Mari Lackman

Juniori luokka

ERI 1 Peikkovuoren Vanilla
ERI 2 Miskajasmin Priitta
ERI 3 Dimolin Ruusunkukka
EH 4  Anana´s Ilonaihe
EH     Dimolin Ruusunen
EH     Joccarilla Lapin Ruska
EH     Kirjohäntä Nurru
EH     Lecibsin Tirha
EH     Turnukan Geisha
POIS  Joccarilla Lapin Kulta
POIS  Mopedimuorin Pirteä Pesuri
POIS  Rosanna

Nuorten luokka

ERI 1 PN2 VASERT Dagolas Naavanuttu
ERI 2 PN3 Lecibsin Suventaika
ERI 3 Cantavia Neidonkenkä
EH 4  Jäätuulen Hento Kuiskaus
H       Hanlait Danya
H       Kaunotar
H       Lumiturpa Taiga

Avoin luokka

ERI 1 PN1 VSP SERT Peikkovuoren Satuhahmo
ERI 2 Ciasman Quperkeikka
ERI 3 Orso-Farm Yötönyö
ERI 4 Miikolan Ketotuulenlento
ERI    Dagolas Gomeetta
ERI    Dimolin Pitsiliina
ERI    Heikunkeikun Parkki-Pike
ERI    Klomppen Alsikeapila
ERI    Kultaposken Bianca
ERI    Lumiturpa Myssy
ERI    Miskajasmin Naruska
EH     Adelmiina
EH     Angel
EH     Bearvvis Helga
EH     Cantavia Niittyvilla
EH     Ciasman Ruutu-Ässä
EH     Hiittanan Ilena
EH     Mustinkulman Aarninvalkea
EH     Staalon Yökehrääjä
EH     Terhakan Tulppu
EH     Tessa
EH     Vanilla´s Honey Armanda
H       Ikimuiston Cuuhullu
H       Juskankankaan Pikku Prinsessa
H       Kuus'eikan Waapukka
H       Miskajasmin Kuunsilta
H       Nennikka Urbi
H       Teelikamentten Maya
H       Tier'mes Binja
H       Turnukan Emäntä
H       Turnukan Zanniina
T       Paukapää Glacial
POIS Lecibsin Viivi
POIS Teelikamentten Juolukka

Valioluokka

ERI 1 Lecibsin Ohdake
ERI 2 Peikkovuoren Micchigan
ERI 3 Sagaberran Otavanlaulu
ERI 4 Cantavia Poutapilvi
ERI    Aino
ERI    Anana's Galiameloni
ERI    Lapinpeikon Dillin-Dallin
ERI    Lapinpeikon Gipakka Gimuli

Tuomari:

Saara Sampakoski

Veteraaniluokka

ERI 1 PN4 ROP-VET BIS-VET 3 Fihtolas Iki-Ilo
ERI 2 Peikkovuoren Bohjoinen Pimu
ERI 3 Barffas Girste
EH 4  Jäkäläkummun Silmänilo
EH     Fihtolas Millenium
EH     Kähävänän Siuku
EH     Lumiturpa Kylmänkukka
EH     Peikkovuoren Bohjatuuli
H       Dimolin Duottar
H       Vihtorilan Diana

Kasvattajaluokka

1. ROP-KASV BIS KASV 1 Peikkovuoren kennel
2. KP  Lapinpeikon kennel
3. KP  Lumiturpa kennel
EI ES. Dagolas kennel
EI ES. Cantavia kennel
EI ES. Dagolas kennel
EI ES. Dimolin kennel
EI ES. Fihtolas kennel
EI ES. Lecibsin kennel
EI ES. Turnukan kennel

Jälkeläisluokka

1 KP ROP-JÄLK BIS-JÄLK 2 Orso-Farm Atninbeaska

Sivun alkuun

RUOTSINLAPINKOIRAT

Tuomari:

Saara Sampakoski

UROKSET:

Avoinluokka

ERI 1 PU2 SERT Care Bears Moon Shadow

Valioluokka

ERI 1 PU1 VSP A-Norr
POIS Care Bears Sun Rise

NARTUT:

Avoin luokka

EH 1 Care Bears Moon Serenade
EH 2 Lahukan Agga

Valioluokka

ERI 1 PN1 ROP BIS 3 Herding Instinct´s Divan Nemi

Veteraaniluokka

ERI 1 PN2 ROP-VET BIS-VET 2 Little Honey's Darfi
EH 2 Care Bears Star Bright

Kasvattajaluokka

EI ES. Care Bears Kennel

NÄYTTELYN PARAS

BIS 1 lapinporokoira JMV-10 Suukkosuun Shamaani
BIS 2 suomenlapinkoira C.I.B POHJ MVA FIN&SE&NO&EE LV MVA
LT&RU MVA BALT MVA EEV-08 LTV-09 Cimulin Tittelintuure
BIS 3 ruotsinlapinkoira FI&S&LV MVA Herding Instinct's Divan Nemi

NÄYTTELYN PARAS PENTU

BIS 1 suomenlapinkoira Peikkovuoren Xumuturkki
BIS 2 lapinporokoira Suukkosuun Riemun Riimi

NÄYTTELYN PARAS VETERAANI

BIS 1 lapinporokoira FIN MVA JV-01 V-04 -05 -09 PMV-05 Tuulenkuun Cuutamosonaatti
BIS 2 ruotsinlapinkoira C.I.B POHJ&FIN&SE&NO&LV MVA MV-06 Little Honey's Darfi
BIS 3 suomenlapinkoira FIN MVA Fihtolas Iki-Ilo

NÄYTTELYN PARAS KASVATTAJARYHMÄ

BIS 1 suomenlapinkoira Peikkovuoren kennel, om. Miettinen Taina & Friman Ari, Palokka
BIS 2 kuurakuonon kennel, om. Huhtala Katja, Sastamala

NÄYTTELYN PARAS JÄLKELÄISRYHMÄ

BIS 1 lapinporokoira Kivimannun Sakke-Staalo om. Huhtala Katja, Sastamala
BIS 2 suomenlapinkoira Orso-Farm Atninbeaska om. Lehtimäki Eija, Kärsämäki

Junior Handler

Tuomari:

Pirjo-Liisa Vatanen

10 - 13 vuotiaat

1/1. Korhonen Noora, Pohjavaara, s. 1999
2.    Pölönen Henna, Jyväskylä, s. 1998
3.    Pöntinen Emmi, Kouvola, s. 2000

14 - 17 vuotiaat

1/2. Nuorva Satu-Maria, Jyväskylä, s. 1994
2.    Tossavainen Tarleena, Taavetti, s. 1994
3.    Holappa Anni, Rovaniemi, s. 1994
4.    Pöntinen Milla, Kouvola, s. 1993
5.    Marttila Elina, Vastila, s. 1995

Lapsi ja koira -kilpailu

Tuomari:

Pirjo-Liisa Vatanen

1. Santeri ja Kassu
2. Adele ja Tsahpe
3. Jonna ja Nana
4. Melina ja Parkki
5. Ronja ja Titta
6. Silja ja Toffee

TOTTELEVAISUUSKOE 16.10.2010 TULOKSET

ALOKASLUOKKA

1. Rotumestaruus suomenlapinkoira uros Fihtolas Zabba  157 pist.
    om. Höök Mari, Vantaa

2. lapinporokoira uros Mikälie Stormista   155 pist.
    om. Löytynoja Jonna & Mervi, Lahti

3. suomenlapinkoira narttu Peikkovuoren Micchigan   144 pist.
    om. Koskinen Mirja, Jämsänkoski

4. suomenlapinkoira uros Haltinmaan Myrsky   136 pist.
    om. Lappalainen Ritva & Olli, Kalliola

5. ruotsinlapinkoira uros Care Bears Sun Rise   130,5 pist.
    om. Valkonen Merja, Vantaa

6. lapinporokoira narttu Hagassessan Trallalleia   130 pist.
    om. Aalto Laura & Tarja, Uurainen

7. lapinporokoira narttu Taikarummun Boheemilumooja   122.5 pist.
    om. Tenho Suvi-Elina, Helsinki

8. lapinporokoira uros Taikarummun Diivan Loru   89,5 pist.
    om. Tenho Suvi-Elina, Helsinki

POIS lapinporokoira narttu Pohjanpaimen A-Capella
        om. Humala Tarja & Johanna, Jyväskylä

POIS ruotsinlapinkoira narttu Lorendale Caila
        om. Häkkinen Leila, Vöyri

AVOIN LUOKKA

1. KP Rotumestaruus suomenlapinkoira narttu Lapinpeikon Just Hyvä  196 pist.
    om. Laiholahti Johanna & Löytty Katja, Turku

2. suomenlapinkoira uros Peikkovuoren Hiawatha  164 pist.
    om. Harjamäki Tuula, Mutala

3. lapinporokoira narttu Taikarummun Boheeminoita  151 pist.
    om. Tehunen Mira J, Iisalmi

4. ruotsinlapinkoira narttu Little Honeys Darfi  134 pist.
    om. Heikkinen Kaisa & Eetu-Pekka, Kiiminki

5. lapinporokoira narttu Huraus Drinksu  132 pist.
    om. Rannikko Virpi, Kangasala

6. suomenlapinkoira uros Lapinpeikon Ikiomairtokarva  126 pist.
    om. Savela Kirsi, Raisio

VOITTAJALUOKKA

1. Rotumestaruus lapinporokoira narttu Taimi  270 pist.
    om. Okker Laura, Kalkkinen

2. lapinporokoira narttu Fjällfarmens Jalokivi  198 pist.
    om. Niemi Sari, Helsinki

3. lapinporokoira uros Mikälie Narunjatke  181 pist.
    om. Niskasaari Raisa & Leppäsalo Pia, Jyväskylä

4. suomenlapinkoira uros Lukumon Carvajal  161 pist.
    om. Kaita Sonja, Tikkala

5. lapinporokoira narttu Sagaberran Nevanneito  98 pist.
    om. Koskinen Marja, Rovaniemi

6. suomenlapinkoira narttu Heldalan Ruusunnuppu  96 pist.
    om. Lindén Anu, Västerskog

ERIKOISVOITTAJALUOKKA

1. Rotumestaruus suomenlapinkoira narttu Cantavia Kesäheinä  256 pist.
    om. Laiholahti Johanna, Turku

2. lapinporokoira uros Hopeaketun Touko Martti  217 pist.
    om. Mikkonen Hertta, Varkaus

Sivun alkuun

Copyright © Lappalaiskoirat ry 2017